Już 27 kwietnia 2017 r. ogłoszenie wyników !!!

 Strona główna
O Konkursie
Zgłoszenia i rekrutacja
Regulamin Konkursu
Etapy gry
Wyniki gry
Historia BANRISK
Logowanie
Warszawski Instytut Bankowości


Komentarz Eksperta do 5.decyzji
2017-03-02

Zgodnie z oczekiwaniami wszystkie stopy kredytów i depozytów ostro spadły w dół. Skutki spadku było łatwo przewidzieć - to zmniejszenie przychodów odsetkowych z kredytów i kosztów odsetkowych źródeł ich finansowania. Spadki stóp nie były symetryczne, czego efektem było zmniejszenie lukratywnych dochodów odsetkowych netto. W kilku bankach nawet drastyczne. Umiejętne manipulowanie stopami dla klientów pozwalało uchronić wysoki poziom przychodów netto z odsetek co pokazuje przykład Bbanku i Future Bankers.  


Wydawało się, że limit trudnych do przewidzenia sytuacji na rynku obligacji wyczerpał się w poprzednim kwartale, a tu kolejna nowa niespodzianka. Stopy rentowności rynkowych papierów w porównaniu z wcześniejszym kwartałem nawet nie drgnęły. W tej sytuacji wartość wszystkich serii obligacji w portfelach w Bankach zmniejszyła się o wypłacone odsetki tzn. proporcjonalnie do ich wielkości nominalnej i stóp kuponowych. Autorzy scenariusza umożliwili bankom zrekompensowanie zmniejszenie wartości portfeli poprzez sprzedaż kredytów hipotecznych. Ich wartość rynkowa w tym kwartale przekroczyła znacznie wartość księgową w związku z czym ich sprzedaż dawała co najmniej kilkanaście milionów zysku. Z tej opcji skorzystało 7 banków.

Generalnie warunki były skrajnie niesprzyjające i większości banków zyski mocno spadły. Oprócz tego ujawniły się z różną intensywnością różnorodne czynniki ryzyka, które pogłębiały i tak niską wycenę za wyniki finansowe. Notowania giełdowe w pełni odzwierciedlają koszmar minionego kwartału. Tylko 5-ciu bankom udało się utrzymać ceny na relatywnie wysokim poziomie. W innych ceny akcji spadły poniżej 100$. Gorzej już być nie może. Teraz trzeba się zabrać za odrabianie strat. Warunki dla działalności banków w końcu się poprawiają. Na następny kwartał spodziewany jest wzrost stóp procentowych.        

OrganizatorPatron
Patroni Medialni


  
Silnik strony: zgodka.net CMS z modułem gry symulacyjnej