szkola-ryzyka.pl

Blog o finansach, biznesie i pracy

Giełda

W co inwestować pieniądze i od jakiej kwoty warto zacząć?

W co inwestować pieniądze i od jakiej kwoty warto zacząć?

Wiele osób oszczędza i najczęściej pieniądze są trzymane na koncie w banku. Są także ludzie, którzy trzymają swoje oszczędności w tak zwanej skarpecie. Nie jest to jednak dobra opcja, gdyż taki pieniądz traci na wartości. Warto zastanowić się nad inwestycjami, które pozwolą pomnożyć nawet niewielkie kwoty. W co inwestować pieniądze? Jak inwestować, aby nie stracić?

Od jakiej kwoty warto inwestować?

Coraz większa liczba osób zaczyna oszczędzać. Nie zawsze są to duże sumy, ale po jakimś czasie nawet odkładając 50 złotych, można zebrać kilka tysięcy złotych. Najczęściej odkładane są pieniądze na jakiś cel. Mogą to być wakacje lub kupno auta. Na pewno warto od pewnej kwoty inwestować, aby pieniądze pracowały na siebie. Jaka to kwota? Można rozpocząć od 5000 złotych, które warto zainwestować. Oczywiście dobrze jest także nauczyć oszczędzania dzieci i wcale nie trzeba wymagać, aby uzbierały one dużą kwotę. Wystarczy kilkaset złotych, które można umieścić na lokacie. Każda zarobiona złotówka będzie zyskiem dla dziecka, a z czasem uzbiera się większa sumka, którą będzie można wydać na coś przyjemnego. Większe zyski można osiągnąć, inwestując w bardziej ryzykowne instrumenty, ale nie każdy lubi ryzyko. Dla tych drugich osób są także ciekawe propozycje na powiększenie kapitału.

Przeczytaj również na temat nowoczesnych zakupów

W co inwestować pieniądze, aby były bezpieczne?

Inwestowanie nie jest wcale takie trudne i ryzykowne. Jest wiele opcji, które pozwalają ulokować pieniądze w bezpiecznym miejscu bez ryzyka utraty kapitału. Oczywiście w takim wypadku zysk nie jest spektakularny, ale na pewno można zarobić więcej, niż wynosi inflacja. Należy mieć świadomość, że wzrost cen powoduje utratę wartości pieniądza. Trzymanie oszczędności w domu prowadzi do strat. Najbezpieczniejszą formą inwestowania są lokaty bankowe. Oprocentowanie najczęściej jest wyższe niż stopa inflacji, a ostateczny procent zależy od kapitału oraz od banku. Można zdecydować się na lokatę ze stałym lub zmiennym oprocentowaniem na różny okres. Są lokaty roczne, dwuletnie, czy nawet miesięczne. Taka forma inwestycji jest bardzo bezpieczna. Nawet jeśli bank miałby być niewypłacalny, to pieniądze są zabezpieczone Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. Drugą ciekawą propozycją są obligacje skarbowe. Jest to także bezpieczna forma inwestycji, a oprocentowanie jest nieco wyższe niż w przypadku lokat bankowych.

w co inwestować pieniądze

Inwestycje obarczone dużym ryzykiem

Niektóre osoby lubią ryzyko i dla nich wskazane jest inwestowanie na giełdzie. Oczywiście można także ulokować pieniądze w złocie lub innych kruszcach, co może przynieść duże zyski. W obu przypadkach należy jednak bacznie przyglądać się koniunkturze na rynku, gdyż sytuacje kryzysowe zdarzają się dość często i można większość ulokowanych pieniędzy stracić. Taka forma inwestowania jest opcją dla poważnych graczy, którzy znają się na inwestycjach i śledzą na bieżąco wszystkie informacje napływające z giełd światowych. Oczywiście można zatrudnić także brokera, który jest fachowcem w tej dziedzinie, ale wówczas należy liczyć się z zyskiem pomniejszonym o prowizję.

Sprawdź również https://www.szkola-ryzyka.pl/jak-zalozyc-jednoosobowa-dzialalnosc-gospodarcza/

Udostępnij