Praca i Biznes

Zakup gotowej spółki czy założenie nowej – porównanie rozwiązań

Zakup gotowej spółki czy założenie nowej – porównanie rozwiązań

Podmioty pragnące rozpocząć działalność gospodarczą mogą założyć firmę, dokonując wpisu w KRS, lub nabyć zarejestrowaną jednostkę. Należy jednak pamiętać, że każde rozwiązanie wymaga dopełnienia odpowiednich formalności.

Gotowe jednostki

Formalności związane z rejestracją działalności gospodarczej są skomplikowane. Zdarza się również, iż niektóre operacje wymagają zabiegów korygujących zaobserwowane błędy. Gotowa spółka stanowi więc dla instytucji prywatnych, samorządowych, państwowych bezpieczne i wygodne rozwiązanie. Jednostka nie posiada bowiem żadnych finansowych obciążeń, a  po jej zakupie firma może rozpocząć działalność i realizację założonych celów biznesowych. Firmy sprzedające gotowe spółki oferują swoim klientom szeroki zakres usług, ułatwiających sporządzenie umowy notarialnej oraz przyspieszających proces udostępniania rachunku bankowego. Zarejestrowane jednostki posiadają odpowiednie akta księgowe, niezbędne numery (KRS, NIP, REGON, VAT) i sektor odpowiedzialny za zarządzanie firmą. Sprzedaż gotowych jednostek oferowany jest w ramach różnorodnych pakietów. Każdy klient może więc wybrać rozwiązanie dostosowane do własnych potrzeb i formy planowanej działalności.

Rejestracja spółki

Zakładając działalność regulowaną kodeksem handlowym, należy posiadać kapitał szacowany w granicach pięciu tysięcy złotych. Alternatywne rozwiązanie stanowią aporty. Obowiązkowe udziały należy uregulować przed złożeniem wniosku w KRS. Umowa spółki powinna natomiast stanowić akt notarialny. Po podpisaniu dokumentów wspólnikom przysługuje prawo do założenia rachunku bankowego. Spółka uzyskuje również REGON i NIP. Duże ułatwienie dla osób zakładających działalność gospodarczą, stanowią internetowe formy rejestracji realizowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Sądowi przysługuje jednak prawo do odrzucenia wniosku w przypadku zaobserwowania identyfikacji nazwy firmy z innym przedsiębiorstwem funkcjonującym w danym obszarze rynkowym. Podmioty rejestrujące spółkę powinny również pamiętać, że naruszenie znaku towarowego może spowodować nałożenie kary finansowej. Wiele firm kieruje dokument rejestracyjny do niewłaściwego oddziału KRS. Błąd ten wydłuża często proces zakładania spółki.

Gotowe jednostki stanowią bezpieczne rozwiązanie dla osób nieposiadających odpowiedniej wiedzy w sektorze prywatnego prawa gospodarczego. W tego typu rozwiązaniach proces zakupowy jest znacznie krótszy niż w przypadku rejestracji działalności. Należy jednak pamiętać, by gotowe spółki nabywać od sprawdzonych i profesjonalnych firm.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.