Giełda i Finanse

Ethereum – druga po bitcoinie najpopularniejsza kryptowaluta

Ethereum – druga po bitcoinie najpopularniejsza kryptowaluta

Obecnie nasze dane osobowe, hasła i informacje na temat finansów są w dużej mierze przechowywane na serwerach, czyli komputerach zależących do zewnętrznych firm np. w chmurach: serwerach należących do takich firm jak Amazon, Facebook czy Google. Ta koncepcja ma swoje dobre strony – przede wszystkich wygodę. Powierzamy nasze dane firmom które zatrudniają zespoły specjalistów, którzy pomagają przechowywać i zabezpieczyć te dane, aby było one dla nas dostępne z każdego miejsca na ziemi z dostępem do Internetu.

Niestety Istnieją też zagrożenia ze strony takiego rozwiązania. Jak wiemy, haker lub rząd może uzyskać niepożądany dostęp do twoich plików bez twojej wiedzy, wpływając na usługę zewnętrzną lub atakując ją – co oznacza, że może ukraść, rozpowszechnić lub zmienić ważne informacje.

Niejaki Brian Behlendorf, który jest twórcą Apache Web Server, nazwał ten scentralizowany projekt „grzechem pierworodnym” Internetu. Twierdzi on, że Internet zawsze miał być zdecentralizowany, a przy pomocy nowych narzędzi, w tym technologii blockchain, pojawił się ruch, który pomaga osiągnąć ten cel. Ethereum druga co do popularności kryptowaluta, dołączają do tego ruchu.

Zdecentralizowany system finansowy dzięki Ethereum

Podczas, gdy bitcoin ma na celu konkurować ze scentralizowanymi systemami pątniczymi jak PayPal i bankowością internetową, celem ethereum jest wykorzystanie blockchaina do zastąpienia internetowych stron trzecich, czyli tych które przechowują dane, przenoszą hipoteki i śledzą złożone instrumenty finansowe. Więcej o historii Ethereum: https://kryptowaluty2.pl/ethereum-krotka-historia/

Krótko mówiąc, ethereum chce być „Światowym komputerem”, który decentralizuje – a niektórzy argumentują, że demokratyzuje – istniejący model świata finansów. W ethereum serwery i chmury są zastępowane przez dziesiątki tysięcy tak zwanych „węzłów” obsługiwanych przez wolontariuszy z całego świata (tworząc w ten sposób „Światowy komputer”).

Na przykład, przeglądając typowy sklep z aplikacjami, zobaczysz wiele barwnych obrazków reprezentujących wszystko, od bankowości przez fitness po aplikacje do przesyłania wiadomości. Aplikacje te polegają na firmie w zakresie przechowywania informacji o karcie kredytowej, historii zakupów i innych danych osobowych, gdzieś na ogół na serwerach kontrolowanych przez strony trzecie.

Twój wybór aplikacji jest oczywiście również regulowany przez strony trzecie, ponieważ firmy takie jak Apple czy Google utrzymują, opiekują się lub w niektórych przypadkach cenzurują określone aplikacje, które możesz pobrać.

Ethereum, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, przywróci kontrolę nad danymi w tego typu usługach właścicielowi, a prawa twórcze autorowi. Chodzi o to, że jedna firma nie będzie już mieć kontroli nad twoimi notatkami i że nikt nie będzie mógł nagle zablokować samej aplikacji, tymczasowo przełączając wszystkie twoje notebooki w tryb offline. Tylko użytkownik może wprowadzać zmiany, a nie jakikolwiek inny podmiot.

Idea ta łączy kontrolę, jaką ludzie mieli nad swoimi informacjami w przeszłości, z łatwym dostępem do informacji, do których jesteśmy przyzwyczajeni w erze cyfrowej. Za każdym razem, gdy zapisujesz zmiany lub dodajesz lub usuwasz notatki, każdy węzeł w sieci dokonuje te zmiany.

Udostępnij