szkola-ryzyka.pl

Blog o finansach, biznesie i pracy

Giełda

Inwestycja w fundusze ETF – porady dla początkujących

Inwestycja w fundusze ETF – porady dla początkujących

ETF (ang. Exchange Traded Fund) to wyspecjalizowane fundusze mające za zadanie odwzorowywać ceny akcji poszczególnych spółek bądź całych indeksów. Zadaniem ETF-ów jest dokładne podążanie za cenami konkretnych surowców w możliwie najkrótszym czasie. W poniższym artykule zebraliśmy szereg cennych porad i wskazówek dla osób, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem w fundusze ETF. Zapraszamy do wnikliwej lektury.

Fundusze ETF – czym są i jak działają? 

Fundusze ETF (ang. Exchange Traded Fund) to fundusze inwestycyjne istniejące od kilkudziesięciu lat. Ne są to jednak standardowe produkty inwestycyjne. Ich cechą charakterystyczną jest fakt, iż mają one za zadaniem odwzorowywanie, śledzenie indeksów określonych surowców, takich jak akcje spółek z konkretnego indeksu. 

Inwestorzy, którzy decydują się na zaopatrzenie w fundusze ETF, otrzymują od razu znaczną ilość zróżnicowanych akcji lub innych produktów inwestycyjnych. Zakup ETF-ów jest zatem dobrym rozwiązaniem na szybkie i stosunkowo proste zdywersyfikowanie portfela inwestycyjnego. Wyróżnikiem inwestycji w ETF-y jest też fakt, iż mamy tutaj dość niski próg wejścia, dlatego jest to rewelacyjna opcja dla osób początkujących, które nie dysponują zbyt dużym kapitałem i nie chcą ryzykować. 

Inwestycja w fundusze ETF w praktyce 

Każda z jednostek funduszu, którą kupi inwestor, upoważnia go do posiadania udziału w całkowitych aktywach funduszu – mamy w ten sposób prawo do jego części. Środki finansowe, które pozyskujemy przez fundusze ETF, są w dużym stopniu przeznaczane na realizację inwestycji. Warto wiedzieć, że fundusze ETF są dostępne na całym świecie – ETF w Polsce z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Wynika to z faktu, iż tego typu inwestycje są doskonałe zarówno dla początkujących jak i doświadczonych inwestorów. Historia ETF-ów ma kilkadziesiąt lat, co również sprawia, że sporo osób chce inwestować w produkty o ugruntowanej pozycji. Zdaniem wielu ekspertów ETF-y są jednym z najszybciej rozwijających się instrumentów finansowych w historii.

Jakich błędów nie powinni popełniać początkujący inwestorzy?

Wielu początkujących inwestorów zaopatrujących się w fundusze ETF niejednokrotnie popełnia sporo błędów. Wielu z nich liczy na to, że w bardzo krótkim czasie na handlu ETF-ami uda im się osiągnąć niezwykle wysokie zyski. Niestety, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że większe korzyści z inwestycji osiągniemy, jeśli zdecydujemy się na to, by nieco dłużej poczekać na efekty. 

Przeciętnie w przypadku ETF-ów na akcje powinno się czekać na dobre wyniki minimum 5 lat. Oczywiście, będą one jeszcze lepsze, gdy inwestor zaopatrzy się w ETF-y na 20 lub 30 lat. Im dłużej będziemy czekali, tym większe jest prawdopodobieństwo, że dzięki zrealizowanej inwestycji odniesiemy korzyści. 

Istotnym błędem popełnianym przez inwestorów są zbyt wysokie oczekiwania odnośnie stopu zwrotu w związku z realizowaną inwestycją. Niektórzy oczekują, że wyniesie ona minimum 10%. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w krótkim czasie osiągnięcie tego typu zysków może być całkowicie niemożliwe. 

Materiał zewnętrzny

Udostępnij