Giełda i Finanse

Kryptowaluty – przewodnik dla początkujących

Kryptowaluty – przewodnik dla początkujących

Z pewnością każdy słyszał o kryptowalutach, jednak nie każdy wie czym one właściwie są. Najprościej można zdefiniować, że jest to waluta wirtualna, która nie posiada swojego fizycznego odpowiednika. W chwili obecnej w obrocie na rynku jest wiele kryptowalut. Najpopularniejszą z nich jest ta, która została wynaleziona w 2009 roku -i Bitcoin. Wirtualne pieniądze przynależą do zdecentralizowanego systemu księgowego, opierającego się na kryptografii. Większość krajów świata uznaje je już za legalny środek płatniczy. Oczywiście, aby zawrzeć transakcję kryptowalutą, dany sprzedawca musi uznawać ten środek płatniczy. Rejestr księgowy wszystkich transakcji jest dostępny publicznie, ale tylko osoby biorące w niej udział mają do niej całkowity wgląd dzięki używaniu właściwych kluczy do szyfrowania. W chwili obecnej powstałe kryptowaluty działają mniej więcej w podobny sposób – opierają się na łańcuchu bloków, a dokładniej mówiąc na blockchainie. Gdzie kupować kryptowaluty? Jak wygląda się handel kryptowalutami?

Najistotniejsza cecha wirtualnych pieniędzy, czyli decentralizacja

Czym tak naprawdę jest decentralizacja kryptowalut i na czym ona polega? Krótko mówiąc chodzi o to, że kryptowaluty nie są zależne żadnego organu, ani żadnej organizacji. Opierają się na systemie blockhain, przez co nikt nie może decydować o ich emisji, ani w ogóle mieć wpływu na ich wartość. Jest to cecha, która przeciwdziała jakimkolwiek manipulacjom kursem. Żaden kraj nie może mieć wpływu na ich kurs. W przypadku klasycznych walut, każde transakcje wykonywane są z pomocą podmiotu z zewnątrz czyli banku. Bez niego nie ma jakiegokolwiek przelewu. Jest to niewątpliwie minus, gdyż w razie powstania awarii w danym banku właściciele kont pozbawieni zostaliby możliwości wykonywania przelewów. Przy kryptowalutach nie ma tego problemu, ponieważ dokonywane transakcje są sprawdzane przez wielu współuczestników w tym samym momencie. W przypadku kiedy któryś odejdzie, na jego miejsce od razu wchodzi kolejny, co jest gwarancją sprawności systemu. Oczywiście taki system ma też pewne wady. Na pewno jest to wydłużony czas transakcji, ponieważ zazwyczaj zdolności obliczeniowe użytkowników są za słabe. O kryptowalutach na pewno nie można powiedzieć, że są dobre dla środowiska, gdyż kontrolowanie takich transakcji wykorzystuje wyjątkowo duże zasoby energii elektrycznej. 

Gdzie można kupić kryptowaluty?

Najwięcej transakcji kupowania i sprzedaży kryptowalut odbywa się na giełdach. Jest to miejsce oferujące wyjątkowo niewygórowane koszty transakcji oraz wygodę. W tej sytuacji jedynym kosztem jest prowizja, gdyż kryptogiełdy nie pobierają stawki za założenie konta. Obecnie powstało dużo kryptogiełd oferujących różne waluty wirtualne. Różnią się one między sobą jakością zapewnianego bezpieczeństwa. Przed zawarciem transakcji należy sprawdzić ranking giełd kryptowalut (https://jakdorobic.pl/gdzie-kupowac-kryptowaluty/), aby móc wybrać najlepszą. Nie można zapomnieć, że giełda nie jest wyłączną opcją. Kryptowaluty można również zakupić:

  • w kantorze z wirtualną walutą,
  • od innego użytkownika kryptowalut,
  • w bitomacie.

Nie ma wątpliwości, że nie każda kryptowaluta będzie dostępna w powyższych miejscach, zdecydowanie największy wybór znajdziemy na kryptogiełdach. 

Najważniejsze informacje o metodach przechowywania kryptowalut

Kiedy już staniemy się właścicielami kryptowaluty przez np. kupno na giełdzie, pozostaje zadać pytanie, jak je przechowywać? Specjalnie w tym celu powstały tzw. portfele kryptograficzne. Każdy portfel ma dwa klucze- prywatny i publiczny. Klucz publiczny można udostępnić innym użytkownikom w celu przelania na nasze konto kryptowaluty. Szyfr prywatny, jak można się domyślić, jest wyłącznie do naszego użytku i służy do logowania do naszego portfela. Z jego użyciem można zarządzać dostępnymi środkami. 

Oczywiście nie wolno dopuścić do przejęcia klucza przez inne osoby. Może to doprowadzić do przejęcia naszego portfela przez osoby niepowołane. W świecie kryptowalut praktycznie nie ma możliwości oszustwa. Jest to zasługa tego, że każda jednostka ma niepowtarzalny kod, a wszystkie transakcje są rejestrowane. W sytuacji jakiejkolwiek niezgodności między rejestrami, transakcja z podejrzanym kodem jest natychmiast usuwana przez system. 

Jak można dokonywać transakcji kryptowalutami?

Jak wyglądają transakcje z użyciem kryptowalut? Jest to przelewanie środków między portfelami, a w następnej kolejności weryfikacja poszczególnych transakcji przez użytkowników określonej sieci. Aby transakcja mogła się odbyć, dany sklep musi na pewno udostępnić opcję płacenia w ten sposób. Wirtualną walutą oczywiście można także handlować na giełdach. 

W przypadku portfeli walut wirtualnych niezwykle ważną kwestią jest dbałość o bezpieczeństwo swojego portfela. Nie można dopuścić do utraty prywatnego klucza, ponieważ nie ma możliwości jego odzyskania. W sytuacji kiedy już stracimy klucz użytkownik traci nieodwracalnie wszystkie swoje zgromadzone środki. 

Należy pamiętać, że w chwili obecnej najpopularniejszą walutą wirtualną jest bitcoin. Za jego sprawą ten sposób dokonywania transakcji staje się coraz bardziej znany i coraz więcej sklepów udostępnia opcję dokonywania transakcji walutą wirtualną. Obecnie w obrocie jest ok. 4000 różnych kryptowalut. Przed rozpoczęciem swojej przygody z kryptowalutami bez wątpienia powinno się zapoznać z zasadami ich funkcjonowania i zasadami dokonywania transakcji.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.