Giełda i Finanse

Pożyczki społecznościowe – czym są i czy są dobrą alternatywą dla tradycyjnych kredytów?

Pożyczki społecznościowe – czym są i czy są dobrą alternatywą dla tradycyjnych kredytów?

Pożyczanie pieniędzy to temat bardzo rozległy, który często rodzi wiele pytań oraz wątpliwości. Najczęściej pożyczamy od rodziny, przyjaciół, banku czy też firm pożyczkowych. Nie są to jednak jedyne sposoby na uzyskanie dodatkowej gotówki. Alternatywą dla pożyczania pieniędzy od bliskich są pożyczki społecznościowe, czyli pożyczanie pieniędzy od nieznajomych osób. Mimo że nie jest to jeszcze rozwiązanie bardzo popularne w naszym kraju, to warto zapoznać się z tym tematem. Na czym polegają pożyczki społecznościowe i czy warto, jest z nich korzystać? Odpowiadamy.

Pożyczki społecznościowe – co to jest?

Na samym początku warto się skupić nad tym, czym są pożyczki społecznościowe. Jest to alternatywa dla chwilówek i innego rodzaju pożyczek, których udzielają prywatne firmy. Warto przy tym zaznaczyć, że nie jest to, to samo co kredyt gotówkowy czy pożyczka gotówkowa. Pożyczka społecznościowa polega na zawarciu umowy pożyczkowej między dwiema osobami fizycznymi. W takiej transakcji nie pośredniczą żadne firmy pożyczkowe ani banki. Przedmiotem pożyczki jest w tym przypadku określona kwota, którą udziela osoba fizyczna drugiej osobie fizycznej.

Pożyczki społecznościowe można porównać do pożyczania pieniędzy od rodziny, jednak w tym przypadku konieczne jest sporządzenie umowy, a pożyczkodawca liczy na zysk z transakcji w postaci oprocentowania. Pożyczek społecznościowych nie obowiązują przepisy Prawa bankowego oraz rekomendacje KNF. Dzięki temu mogą być one przyznawane w praktycznie dowolny sposób.

Gdzie można znaleźć pożyczki społecznościowe?

Jeśli chcesz otrzymać pożyczkę społecznościową, to najprościej jest ją odnaleźć w internecie na specjalnym serwisie. Taka platforma skupia zarówno pożyczkodawców, jak i pożyczkobiorców i ułatwia kontakt między nimi. Zwykle, aby móc korzystać z możliwości platformy wystarczy się zarejestrować i przejść weryfikację tożsamości. W przeciwieństwie do firm pożyczkowych oraz tradycyjnych banków osoba, która chce pożyczyć pieniądze, nie musi przechodzić przez żmudną weryfikację zdolności kredytowej. Jest to więc duże ułatwienie, które może przyciągnąć wiele zainteresowanych.

Czy warto brać pożyczki społecznościowe?

Pożyczki społecznościowe są dobrym rozwiązaniem dla osób, które szybko chcą otrzymać pieniądze a ich zdolność kredytowa bądź też inne czynniki nie pozwalają na wzięcie korzystnej pożyczki lub kredytu bankowego. Dodatkowo na serwisach z pożyczkami społecznościowymi można znaleźć produkt, który jest idealnie dopasowany do naszych potrzeb oraz możliwości finansowych. Kwotę, którą pozyskamy w taki sposób, można przeznaczyć na dowolny cel. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że istnieje ryzyko oszustwa, ponieważ tego typu transakcji nie reguluje to samo prawo co pożyczek i kredytów gotówkowych. Pożyczkodawca może naliczać dodatkowe opłaty, przez co pożyczka nie do końca będzie się opłacać. Zanim więc zdecydujesz się na tego typu zobowiązanie, sprawdź dokładnie, czy będzie ono dla Ciebie korzystne.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.