Giełda i Finanse

Co to jest inflacja? Jak ona wpływa na nasze życie?

Co to jest inflacja? Jak ona wpływa na nasze życie?

Mamy z nią do czynienia na każdym kroku naszego życia. To ona pokazuje jak silna/słaba jest gospodarka, w jakim kierunku zmierzają podejmowane przez rządzących decyzje ekonomiczne. O czym mowa? O inflacji. Jeżeli chcesz wiedzieć czym ona jest, jakie są jej konsekwencje oraz jak jeden z krajów afrykańskich i jeden z UE na własnej skórze odczuły karzącą rękę gospodarki – zapraszamy do lektury.

Czym jest inflacja? Co wpływa na jej poziom?

Inflacją nazywamy wzrost przeciętnego poziomu cen w gospodarce. Innymi słowy – spadek siły nabywczej pieniądza. Dzieje się tak, ponieważ następuje gwałtowny wzrost kosztów produkcyjnych, prowadzący do ograniczenia zagregowanej podaży. Inną z przyczyn inflacji jest także to, że wydatki danego kraju są o wiele wyższe niż wpływy (zadłużanie się państwa), jak i wadliwa struktura gospodarki. Nie bez znaczenia jest także wzrost cen artykułów importowanych do danego kraju. Inflacja występuje także, gdy występuje w danym państwie przeinwestowanie gospodarki. Innymi słowy jest to nadmierne rozwinięcie procesu inwestycyjnego, finansowanego przez kraj. Jak więc widać powyżej, o inflacji w dużej mierze decyduje rząd oraz polityka monetarna danego państwa.

Jakie są skutki inflacji?

Skutki inflacji są zarówno negatywne, jak i pozytywne. Jeżeli chodzi o negatywne skutki inflacji, zaliczamy do nich m.in. spadek wartości wierzytelności oraz zobowiązań niepodlegających waloryzacji, zmniejszenie dochodów niektórych obywateli, przedsiębiorstwa zaczynają upadać, jak i najczęściej kupowane w sklepach produkty takie jak np. mleko lub chleb znacznie drożeją. Należy dodatkowo wymienić zwiększenie sprzedaży produktów, których cena nie maleje. Dzięki takiemu stanowi rzeczy zaczynają się bardziej bogacić sektory, które produkują trwałe dobra. Ze względu na drożejące paliwo, drożeje także cały sektor transportowy. Ludziom żyje się znacznie trudniej i znacznie gorzej. Na co dzień można bez problemu zauważyć inflację, ponieważ z miesiąca na miesiąc musimy wydać coraz więcej pieniędzy na jedzenie albo na produkty pierwszej potrzeby.

Głośne oraz ciekawe przypadki inflacji z historii inflacji

Jedną z takich ciekawszych historii jest wycofanie dolara w Zimbabwe. Dolary były używane w Zimbabwe już od dawna, lecz w ostatnim czasie dolar z Zimbabwe został zmarginalizowany. Zastąpił go dolar amerykański, jedna z głównych walut na rynku forex, który jest stały i nie robi w budżecie państwa takiego zamieszania jak dolar z Zimbabwe. 

Inną historią jest historia Niemiec. Otóż pod koniec I wojny światowej zmuszono Niemcy do reparacji po przegranej wojnie. Nic więc dziwnego, że Niemcy były niesamowicie zadłużone, a spadek pieniądza był niemalże przeogromny. Niemcy pogrążyły się zarówno gospodarczo, jak i ekonomicznie. Rząd niemiecki postanowił nikomu nie wypłacać żadnych pieniędzy z tytułu reparacji na rzecz odbudowy swojego państwa. Największa hiperinflacja w Niemczech powstała z powodu dodruku papierowego pieniądza. Hiperinflacja była tak ogromna, że zdecydowano zamienić niemiecką markę na walutę o nazwie rentenmark. Denominacja marki wyniosła aż bilion do jednego! Pokazuje to jak ważna jest dbałość rządu o gospodarkę i poważne zarządzanie pieniędzmi w państwie.

Rodzaje inflacji – najważniejsze informacje

Oprócz powyższego, warto jest dowiedzieć się, jakie mamy rodzaje inflacji. Jest ich 5 rodzajów: deflacja (inaczej ujemna inflacja), inflacja pełzająca (nie większa niż 5% rocznie), umiarkowana/ krocząca (od 5% do 10% w ciągu roku) oraz hiperinflacja. Ta ostatnia występuje, gdy w ciągu roku miesięczny wzrost cen jest większy niż 150%. Nie można także zapominać o inflacji galopującej, przy której roczny wzrost cen jest większy niż 20%. 

Jak widać, inflacja jest to dosyć powszechne zjawisko, które z pewnością dotknęło niemalże już każde państwo na świecie. Niestety nie każde z nich potrafi uczyć się na cudzych i swoich błędach co skutkuje problemami ekonomicznymi na różną skalę.


Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.