szkola-ryzyka.pl

Blog o finansach, biznesie i pracy

Giełda

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

W życiu wielu ludzi przychodzi moment, kiedy nie wyobrażają sobie już pracy na etacie. Zamiast tego chcą założyć własną działalność gospodarczą. Prowadzenie firmy nie jest jednak takie proste, co podkreślają doświadczeni przedsiębiorcy. Podpowiemy ci, jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą.

Elastyczny czas pracy

Motywacją do założenia własnej działalności gospodarczej dla wielu ludzi jest fakt, że posiadając własną firmę, można samodzielnie kształtować swój czas pracy. Niekoniecznie trzeba pracować od 8:00 do 16:00, przez 8 godzin. Część zadań można wykonać rano, część wieczorem, a część w czasie weekendu. Wszystko zależy jednak od branży i rodzaju działalności. Elastyczne godziny pracy mogą być błogosławieństwem, ale mogą też być przekleństwem. Wieczory i weekendy warto zarezerwować sobie na odpoczynek. Tymczasem we własnej firmie zawsze okazuje się, że coś jeszcze zostało do zrobienia, że trzeba jeszcze coś dokończyć.

Wizyty w urzędach i mnóstwo dokumentów

Czy założenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością spędzenia wielu godzin w urzędach? Czy trzeba wypełnić mnóstwo dokumentów? Obecnie wiele spraw można załatwić przez Internet i na pewno jest to ogromne udogodnienie dla przedsiębiorców. Trzeba będzie jednak odwiedzić niektóre miejsca osobiście. Konieczny jest na przykład posiadanie firmowego rachunku bankowego, a zatem wizyta w banku nikogo nie ominie. Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą, w Sieci znajduje się mnóstwo poradników. Warto też skonsultować się na przykład z prawnikiem, księgową albo doradcą podatkowym, aby nie pominąć żadnego ważnego kroku. Ważna będzie kwestie prowadzenia ksiąg rachunkowych, przedsiębiorcy rzadko robią to samodzielnie. Zakładanie działalności gospodarczej nie jest trudne, ale trzeba dopilnować wielu spraw.

Sprawdź również jaki jest ciekawy pomysł na biznes na wsi

jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą

Zarobki we własnej firmie

Wielu przedsiębiorców ma problem, jak traktować pieniądze zarobione w firmie. Najlepszym sposobem jest chyba wypłacanie sobie miesięcznej pensji o stałej wartości. Resztę zarobionych pieniędzy można odkładać na konto inwestycyjne. Najważniejsze jest jednak, aby mieć kontrolę nad finansami w firmie, dokładnie wiedzieć na co pieniądze są wydawane i w jakiej wysokości wpływają na konto firmowe. Wyciągi z konta bankowego mogą w tym pomóc. Warto także analizować księga przychodów i rozchodów. W razie wątpliwości zawsze można zapytać księgowego, co oznaczają poszczególne zapisy.

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą i pracować bez szefa?

Właściciel firmy jest szefem dla samego siebie, nie musi słuchać poleceń przełożonego. Warto jednak wiedzieć że w pracy we własnej firmie trzeba zmierzyć się z wieloma wyzwaniami, które nie występują w pracy etatowej. Trzeba zająć się kwestiami sprzedaży, marketingu. Przede wszystkim jednak trzeba pozyskać klientów na swoje towary lub usługi. Klient w obecnych czasach jest bardzo wymagający, można nawet powiedzieć, że nastawiony roszczeniowo. Dlatego też prowadzenie własnej firmy nie będzie odpowiednie dla wszystkich ludzi. Trzeba mieć smykałkę do biznesu, umiejętność radzenia sobie z problemami, zdolności do asertywnej komunikacji.

Przeczytaj również https://www.szkola-ryzyka.pl/podatek-od-zyskow-kapitalowych-od-podstaw/

Udostępnij