szkola-ryzyka.pl

Blog o finansach, biznesie i pracy

Giełda

Dowiedziałeś się, że masz dług? Sprawdź, co robić!

Dowiedziałeś się, że masz dług? Sprawdź, co robić!

 Kto może mieć dług? Co robić, gdy otrzymamy wezwanie do zapłaty? Dowiedz się, jak sprawdzić zadłużenie i jak ograniczyć ryzyko jego wystąpienia w najbliższej przyszłości.

Czy można mieć dług, nic o nim nie wiedząc?

Jak sprawdzić zadłużenie? To pytanie pojawia się w naszych głowach dopiero w chwili, gdy otrzymamy wezwanie do zapłaty. Tymczasem warto to robić regularnie niezależnie od tego, czy skrupulatnie spłacamy nasze zobowiązania, dostaliśmy wezwanie do zapłaty czy też borykamy się z większymi trudnościami finansowymi.

W dzisiejszych czasach można mieć dług, wcale o nim nie wiedząc. Żyjemy w szybkim tempie, nierzadko zadłużamy się, mało czasu poświęcamy domowemu budżetowi oraz edukacji finansowej. W tym całym ferworze łatwo przeoczyć spłatę choćby jednej raty kredytu czy rachunku za prąd, internet czy mieszkanie. To z niedopatrzenia właśnie bierze się wiele długów. Na szczęście w zdecydowanej większości przypadków możemy działać skutecznie.

Jak sprawdzić zadłużenie

Załóżmy, że po prostu chcesz się dowiedzieć, czy masz dług. Możesz to zrobić, nie mając wezwania do zapłaty. Może Ci się to przydać na przykład wtedy, gdy zamierzasz ubiegać się o kredyt w banku. Tak się składa, że obecność wpisu o zadłużeniu w przynajmniej jednym z rejestrów dłużników, może przekreślić szansę na otrzymanie finansowego wsparcia z banku. Podobnie będzie z zakupami na raty czy zakupem telefonu komórkowego w abonamencie.

Dlatego warto zacząć od sprawdzenia siebie w rejestrach dłużników. Obecnie w Polsce działa pięć Biur Informacji Gospodarczej. Większość z nich umożliwia wygenerowanie raportu na temat terminowości regulowania zobowiązań finansowych. Sprawdzić możesz wyłącznie sam siebie. Bez wychodzenia z domu. Aby to zrobić, wystarczy odwiedzić strony najważniejszych polskich BIG-ów. Są to:

Krajowy Rejestr Długów BIG S.A., BIG InfoMonitor S.A., ERIF BIG S.A., KBIG S.A., oraz KIDT BIG S.A.

Co możesz zrobić, gdy wiesz, że masz dług

Przede wszystkim zachować spokój. Jeśli otrzymałeś pierwsze wezwanie do zapłaty, masz jeszcze szansę na uregulowanie długu bez poważniejszych konsekwencji. Mimo wszystko nie powinieneś odkładać tej sprawy na później. Najlepiej jak najszybciej skontaktować się z wierzycielem. Zwłaszcza jeśli jednorazowa spłata długu przerasta Twoje obecne możliwości finansowe. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podjąć negocjacje. Być może dług uda się rozłożyć na raty bądź też ustalić nowy termin spłaty zadłużenia. Pamiętaj, że w większości przypadków wierzycielowi również zależy na tym, aby cała sprawa została rozwiązana na drodze polubownej.

Przy okazji odwiedź wspomniane rejestry dłużników. Znajdziesz tam informacje o wysokości zadłużenia, jak również o tym, z kim się kontaktować w sprawie jego uregulowania. To także dobry moment, by się zorientować, czy nie zalegasz z opłatami na rzecz innych podmiotów.

Małe kroki, dzięki którym możesz uniknąć zadłużenia

Wiesz już, jak sprawdzić zadłużenie, jak również, co robić, gdy pojawi się ono na Twoim koncie. Pierwszy krok to uświadomienie sobie, że przekroczenie terminu płatności może zdarzyć się każdemu. Nie ma też nic złego w skontaktowaniu się z wierzycielem i wykazanie chęci spłacenia zaległości. Druga sprawa, to przejęcie kontroli nad swoimi finansami.

Skoro już udało Ci się spłacić zadłużenie, prawdopodobnie nie chcesz, aby ta sytuacja pojawiła się ponownie w Twoim życiu. Istnieją sposoby na zminimalizowanie ryzyka pojawienia się długu. Pierwszy z nich to oszczędne korzystanie z produktów bankowych, zakupów ratalnych czy usług abonamentowych. Wybieraj tylko te, które są Ci naprawdę potrzebne, a przy tym masz pewność, że Twoje przychody pozwolą na pokrycie wszystkich zobowiązań. Drugi – prowadź monitoring przychodów i wydatków. Możesz je zapisywać w zeszycie, możesz też korzystać z aplikacji na smartfony. Szukaj tych obszarów, na których widzisz szanse na zaprowadzenie oszczędności. I trzecia sprawa – regularnie przeglądaj rejestry dłużników, aby mieć pewność, że Twoja kondycja finansowa ma się dobrze.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij