Giełda i Finanse

Spłacać długi czy oszczędzać pieniądze?

Spłacać długi czy oszczędzać pieniądze?

Niektóre firmy obsługujące karty kredytowe naliczają aż 30% odsetek od zaległych sald, a większość kont oszczędnościowych zarabia około 1% odsetek. Prosta matematyka sugeruje, że lepiej wydać pieniądze, jeśli spłacisz dług, zamiast zasilać konto oszczędnościowe. Decydując się na szybką spłatę zadłużenia, tym szybciej będziesz mógł cieszyć się jasnością umysłu i wolnością finansową, jaką daje bycie wolnym od długów.

Płacenie wysokich odsetek utrudnia zarządzanie zwykłymi wydatkami

Jeśli co miesiąc spłacasz wysokie odsetki, lub jeśli spłacasz tylko minimalne raty, możesz mieć wrażenie, że kręcisz się w kółko i brakuje Ci pieniędzy na regularne wydatki, które musisz opłacać co miesiąc. Będzie to również uczucie, jakbyś miał pozostać w długach na zawsze – no, może nie na zawsze, ale przynajmniej na bardzo długi czas.

Aby dowiedzieć się, ile czasu zajmie Ci spłacenie długów, spróbuj skorzystać z kalkulatora finansowego, na https://habza.com.pl/ znajdziesz więcej wartościowych porad i narzędzi.

Spłata długów może poprawić Twoją ocenę kredytową

Spłacenie długów w pierwszej kolejności może również poprawić Twoją ocenę kredytową, co może zwiększyć Twoje szanse na zakwalifikowanie się do kredytu samochodowego lub hipotecznego – lub może kredytu konsolidacyjnego, jeśli masz dużo długów. Podczas gdy posiadanie sporego konta oszczędnościowego w banku nie wpływa na ocenę kredytową, podczas gdy salda kart kredytowych i kredytów z pewnością tak, a oszczędności są brane pod uwagę przy ubieganiu się o pożyczkę. Jednak spłacając swoje długi poprawisz swoją wiarygodność kredytową, dzięki czemu będziesz mógł uzyskać niższe oprocentowanie kredytów i pożyczek hipotecznych.

Magiczne liczby przy spłacaniu kart kredytowych to 75% i 50%. Spłacenie każdego salda karty kredytowej do poziomu poniżej 75% limitu karty kredytowej znacznie poprawia Twoją ocenę kredytową, a spłacanie ich dalej – do poziomu poniżej 50% limitu kredytowego – poprawia Twoją ocenę kredytową jeszcze bardziej.

Powody, dla których warto oszczędzać pieniądze

W zależności od Twojej sytuacji finansowej i oprocentowania zarówno kart kredytowych, jak i konta oszczędnościowego, lepszym rozwiązaniem może być uczynienie oszczędzania pieniędzy priorytetem. Nie tylko stworzysz poduszkę finansową, aby zrównoważyć niespodziewane sytuacje awaryjne, ale także będziesz wpajać dobre nawyki oszczędzania i wydawania pieniędzy.

Spłacaj długi i odkładaj drobne oszczędności

https://habza.com.pl/ radzi, by zamiast skupiać się albo na eliminacji długu, albo na odbudowie oszczędności, w zależności od sytuacji finansowej, możesz rozważyć zrównoważone podejście, które pozwoli Ci na spłatę długu przy jednoczesnym tworzeniu niewielkiej rezerwy na nagłe wydatki finansowe.

Po stworzeniu budżetu i ustaleniu priorytetów finansowych, określ, czy masz wystarczająco dużo oszczędności, aby przetrwać finansową sytuację kryzysową, taką jak choroba lub utrata pracy. Śledź swoje wydatki przez miesiąc, aby uzyskać obraz tego, ile będziesz potrzebować na artykuły spożywcze, ubrania, rozrywkę oraz inne koszty stałe i zmienne. Jeśli masz wystarczająco dużo oszczędności, aby pokryć około trzech miesięcy tych kosztów, jesteś w dobrej kondycji finansowej i możesz skupić się na tym, jak spłacić długi.

Udostępnij