Praca i Biznes

Studia na kierunku administracji — jaka praca po studiach?

Studia na kierunku administracji — jaka praca po studiach?

Administracja to niezwykle szeroki kierunek studiów, który łączy w sobie nie tylko najlepsze cechy kształcenia ogólnoakademickiego z wiedzą prawną. W tym artykule postaramy się pokrótce nakreślić i zasygnalizować popularne ścieżki kariery, jakie obierają absolwenci kończący prezentowane studia. Administracja — mimo dość monotonnego charakteru niektórych przedmiotów — wcale nie musi być nudna, co znajduje odzwierciedlenie w zawodowych wyborach studentów.

Różnorodne opcje pracy w sektorze państwowym

Absolwenci kierunku administracja wcale nie muszą ograniczać się w poszukiwaniu zatrudnienia do takich instytucji jak urzędy wojewódzkie, urzędy marszałkowskie tudzież urzędy miasta. Pomysłów na rozpoczęcie kariery i potencjalnych opcji rozwoju zawodowego jest naprawdę sporo. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Policja i Straż Graniczna — to jedynie skromny wycinek opcji zawodowych, do zainicjowania których predestynują wspomniane studia. Administracja jest kierunkiem, który często pozwala podjąć zatrudnienie jako pracownik cywilny w wyżej wymienionych służbach.

Sektor NGO — praca dla ludzi z misją

W dzisiejszym nieustannie zmieniającym się świecie trzeci sektor zyskuje coraz bardziej na znaczeniu. Organizacje pozarządowe bardzo często nie tylko są znakomitą odpowiedzią na ignorowane lub deprecjonowane przez inne organizacje potrzeby społeczne, ale również stają się niejednokrotnie katalizatorami pozytywnych zmian. Co ciekawe, taka ścieżka kariery przypadnie przede wszystkim magistrom administracji o większej wrażliwości społecznej i artystycznej duszy. Organizacje pozarządowe działają bowiem nie tylko często w szczytnym celu, ale zapewniają swoim pracownikom dużą różnorodność zadań i wyzwań. Dzięki temu — na pierwszy rzut oka tradycyjna — praca biurowa staje się emocjonującą przygodą pełną intelektualnych wyzwań.

A może praca w urzędniczych elitach dzięki znajomości języków obcych?

Ukończenie studiów na kierunku administracja, jakie organizuje WSEH w mieście Bielsko-Biała może otworzyć nie tylko drzwi do zatrudnienia w różnorakich jednostkach samorządu terytorialnego, ale stać się również preludium do międzynarodowej kariery w instytucjach Unii Europejskiej. Taka opcja kariery spodoba się zwłaszcza tym osobom, które są pasjonatami języków obcych. Mamy tu na myśli przede wszystkim język angielski i francuski. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby osoba z dyplomem administracji wykorzystała znajomość innych, nierzadko niszowych języków obcych, aplikując o pracę na przykład w placówkach dyplomatycznych.

Udostępnij