Praca i Biznes

Urlop bezpłatny a ZUS – obowiązki pracownika i pracodawcy

Urlop bezpłatny a ZUS – obowiązki pracownika i pracodawcy

Urlop wypoczynkowy, okolicznościowy, urlop związanego z opieką nad dziećmi… Prawo pracy przewiduje także możliwość skorzystania z urlopu bezpłatnego.

Czy pracodawca musi zgodzić się na urlop bezpłatny?

W jakich okolicznościach pracownik zazwyczaj pisze podanie o urlop bezpłatny? Osoba zatrudniona na cały etat ma w ciągu roku do wykorzystania 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Uzależnione jest to od stażu pracy. Dla niektórych osób jest to zbyt mało dni wolnych. Szybko wykorzystują cały wymiar urlopu wypoczynkowego. Później pozostaje poprosić pracodawcę właśnie o urlop bezpłatny.

Czy pracodawca musi wyrazić zgodę na taki urlop? Nie. Urlop bezpłatny nie jest prawem pracownika, jest to jedynie pewna możliwość uzyskania większej ilości wolnych dni, za które jednak nie zostanie naliczone wynagrodzenie. Pracodawca może, ale nie musi wyrazić zgodę na urlop bezpłatny. Jeśli pracodawca nie wyrazi na to zgody, pracownik musi się z tym pogodzić. Nie ma sensu odwoływanie się do sądu pracy, ponieważ taka sprawa na pewno nie zostanie przez pracownika wygrana. Nie ma żadnych prawnych podstaw, aby zmusić pracodawcę, żeby zgodził się na urlop bezpłatny.

urlop bezpłatny a zus

Ubezpieczenie zdrowotne

Urlop bezpłatny a ZUS to bardzo ważne zagadnienie. Wiele osób nie interesuje się swoim ubezpieczeniem zdrowotnym. Po rozwiązaniu stosunku pracy nie rejestrują się w Urzędzie Pracy, nie mają ubezpieczenia zdrowotnego. Taka sytuacja jest bardzo niebezpiecznie, ponieważ w razie jakichkolwiek kłopotów ze zdrowiem. W razie na przykład wypadku komunikacyjnego, za wszystkie świadczenia udzielone w szpitalu trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni.

Rachunek może sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych. Dlatego też ubezpieczenie zdrowotne powinno być priorytetem każdego człowieka. Po 30 dniach przebywania na urlopie bezpłatnym ubezpieczenie zdrowotne wygasa. Warto więc pilnować tego aspektu. Czy pracownik musi uzasadniać, dlaczego chce wziąć urlop bezpłatny? Nie. W niektórych firmach przełożeni chętnie zgadzają się na to, aby pracownicy dłużej byli nieobecni. Czasami jest to absolutnie niedopuszczalne. W niektórych korporacjach proponuje się pracownikom w ramach nagrody dodatkowy nielimitowany urlop.

Przeczytaj również na temat pracy w telemarketingu

Stosunki między pracownikiem a pracodawcą

W każdej firmie panuje inna atmosfera i inne są stosunki między pracownikiem a pracodawcą. Czasem bezpośredni przełożony jest osobą ugodową, która chętnie idzie pracownikom na rękę. Dlatego też w niektórych firmach nie trzeba brać całego dnia wolnego, aby w ciągu dnia udać się do lekarza czy dentysty. Wystarczy później odpracować te godziny. Czasem jednak stosunki pomiędzy pracownikiem a pracodawcą są bardzo napięte jakikolwiek ustępstwa nie wchodzą w grę. Tej sytuacji pracownik raczej nie może liczyć na przychylność pracodawcy, jeśli chodzi o podpisanie wniosku o urlop bezpłatny. Pozostaje się tylko z tym pogodzić albo zmienić firmę. Na to jak wyglądają stosunki między pracownikiem a pracodawcą mają wpływ obie strony i warto dbać o dobre kontakty.

Sprawdź również https://www.szkola-ryzyka.pl/urlop-na-poratowanie-zdrowia-nauczycieli/

Udostępnij