szkola-ryzyka.pl

Blog o finansach, biznesie i pracy

Praca

Jak założyć komis samochodowy?

Jak założyć komis samochodowy?

Komis samochodowy to w wielu przypadkach świetna opcja na zbudowanie biznesu, który przynosi duże zyski. Jeśli kusi Cię perspektywa zarabiania na sprzedaży aut, ten artykuł jest dla Ciebie. Dowiesz się z niego, jak założyć komis samochodowy?

4 kroki podczas rozkręcania komisu samochodowego

Są pewne uniwersalne kroki, które trzeba podjąć, aby założyć jakąkolwiek firmę. Głównie odnoszą się one do formalności i spraw związanych z promocją działalności. W przypadku firmy zajmującej się handel autami potrzebna jest też duża przestrzeń, na której będą przetrzymywane wszystkie pojazdy. 

Niekiedy zdarza się, że jest potrzebna duża inwestycja związana z przygotowaniem placu pod komis. Wtedy konieczne jest sięgnięcie po usługi firmy zajmującej się wynajmem gruzu, np. takiej: https://reminstal.eu/wywoz-gruzu-bedzin/. Tego typu przedsiębiorstwo zajmie się całościowo realizacją usługi. Na początku dokona równania terenu, a później wszystkie odpady przetransportuje do odpowiedniego miejsca.

Porzućmy tę małą dygresję na temat przygotowania placu pod komis. Wróćmy do kroków, które w pierwszej kolejności trzeba wykonać. 

Biznesplan

Zakładanie każdej firmy trzeba zacząć od przygotowania biznesplanu. Ten dokument ułatwia realizację wszystkich kroków, które są potrzebne do wystartowania. W biznesplanie omawiamy dosłownie wszystkie obszary przyszłej działalności — przedstawiamy szanse rozwoju, analizujemy konkurencję, omawiamy nasze mocno strony i mocne strony konkurencji. 

Jak przygotować biznesplan pod komis samochodowy, dowiesz się z wyszukiwarki Google — jest wiele artykułów, ebooków do pobrania, które szczegółowo przedstawiają cały proces. Wiele z nich jest bezpłatnych.

Formalności w urzędach

Gdy już mamy opracowany szczegółowy biznesplan, możemy przejść do boksowania się z urzędami. Oczywiście polecamy Ci kontakt bezpośredni ze wszystkimi urzędami, może się okazać, że jakieś zmiany w prawie spowodowały, że będą potrzebne inne dokumenty, niż te wymienione poniżej.

  1. Na pewno w pierwszej kolejności trzeba firmę zarejestrować w rejestrze CEiDG — tutaj swój wpis posiada każda jednoosobowa działalność gospodarcza, która działa legalnie w Polsce. Jeśli chcesz spółkę, wtedy musisz uzyskać wpis do KRS.

  2. Zgłoszenie do VAT-R: prawo podatkowe zobowiązuje właścicieli komisów do rejestru jako czynni podatnicy VAT-R.

  3. Zgłoszenie do ubezpieczenia społecznego — zarówno siebie, jak i Twoich pracowników.

Powyższa lista jest ogromnym uproszczeniem wymogów, które muszą spełnić osoby chcące założyć własny komis samochodowy. Warto też bezpośrednio o wszystkich formalnościach dowiedzieć się w urzędzie skarbowym.

Przygotowanie placu pod przyszły komis

Gdy już załatwisz formalności, czas przejść od najważniejszego punktu z perspektywy biznesu. Mowa o przygotowaniu placu, który będzie idealny pod sprzedaż aut. Warto stworzyć przestrzeń, która ułatwia wygodnie przemieszczanie klientom oglądającym auta. 

Tutaj nie obejdzie się bez usług profesjonalnej firmy budowlanej. Na szczęście ta inwestycja przybliży Cię do wymarzonego biznesu opartego o handel samochodami.  

Plan marketingowy

Marketing to podstawa każdej działalności — również takie, która bazuje na oferowaniu aut używanych. Zacznij na pewno działać w internecie. Załóż stronę internetową, zainwestuj w reklamę online, a następnie regularnie sprawdzaj efekty działań.

Jako że komis samochodowy to działalność stacjonarna, musisz też wykorzystać tradycyjne metody reklamy — zwłaszcza reklamę outdoorową. Ustawioną w miejscu, które będzie dobrze widocznie i będzie przyciągać klientów tzw. z ulicy. 

Jak założyć komis samochodowy? [podsumowanie]

Powyższy poradnik jest dość ogólny. Gdy już zechcesz zakładać swój komis, zobaczysz, że proces jest bardziej złożony. Niemniej, jeśli Ci zależy na biznesie samochodowym, na pewno dasz radę przejść wszystkie kroki. 

Materiał zewnętrzny

Udostępnij