Giełda i Finanse

Karta debetowa co to jest?

Karta debetowa co to jest?

Polacy chętnie korzystają z bezgotówkowych metod płatności. Tylko wąska grupa tradycjonalistów przywiązana jest do posiadania przy sobie gotówki. Najczęściej są to osoby starsze, którym trudno jest przyzwyczaić się do nowoczesnych technologii. Większość ludzi posiada jednak funkcjonalną kartę bankową, ponieważ daje ona wygodę robienia zakupów. Najpowszechniejszym rodzajem kart są tzw. karty debetowe.

Karta debetowa co to?

Karta debetowa to produkt bankowy, który można trzymać jako dodatek do założonego rachunku bankowego. Oprócz możliwości korzystania z konta, dzięki karcie debetowej można dokonywać transakcji w sklepach czy punktach usługowych. Obecnie popularne są transakcje zbliżeniowe, czyli takie, w których karty nie trzeba wkładać do terminala, lecz wystarczy ją przyłożyć na chwilę do czytnika. Transakcje poniżej 100 zł zazwyczaj nie wymagają potwierdzenia PIN-em. Najlepiej zdecydować się na kartę debetową wielowalutową, gdyż umożliwi ona łatwą zmianę waluty w sytuacji, gdy np. ktoś przebywa za granicą i tam dokonuje zakupów. Osoba taka nie ponosi wówczas kosztów przewalutowania.

Jak działa karta debetowa?

Karta debetowa, wbrew swej nazwie, pozwala dysponować jedynie takimi środkami płatniczymi, jakie posiadacz karty zgromadził na rachunku. Niektóre banki wprowadzają produkty, gdzie rzeczywiście można mieć debet na karcie debetowej, ale są to bardzo niewielkie kwoty. Korzystanie z karty jest łatwe i komfortowe. Za jej pomocą można szybko wypłacić pieniądze z bankomatu, zapłacić za zakupy w sklepie czy na poczcie. Dokonywanie płatności odbywa się bezgotówkowo, informacja o tym wędruje do systemu bankowego, więc o środki, które zostały wydane podczas płatności kartą, bank adekwatnie pomniejsza wysokość salda na koncie bankowym.

Co to jest saldo debetowe? Karta debetowa a karta kredytowa

Wiele osób zastanawia się, jaka różnica występuje między kartą debetową a kredytową. Otóż, karta debetowa zasadniczo może być wykorzystywana do wysokości salda, natomiast karta kredytowa już w samym założeniu ma dawać klientom możliwość skorzystania ze środków pożyczonych od banku, które trzeba będzie zwrócić. Jest to forma kredytu, lecz karta kredytowa ma charakter odnawialny. Oznacza to, że za każdym razem, gdy klient spłaci zaciągnięte zobowiązanie, ma prawo skorzystać z nowego limitu. W praktyce może to robić nieskończoną ilość razy. Zobacz więcej na moje-ulubione-banki.pl

Udostępnij