Giełda i Finanse

Inwestowanie aktywne – czym jest i czy się opłaca?

Inwestowanie aktywne – czym jest i czy się opłaca?

Początkujący inwestorzy często miewają problem z wybraniem najbardziej optymalnej strategii inwestycyjnej. Duża część z nich waha się pomiędzy inwestowaniem pasywnym a inwestowaniem aktywnym, a w podjęciu wyboru nie pomagają zróżnicowane opinie, które można znaleźć w internecie. W niniejszym tekście zajmiemy się tym drugim podejściem do zarządzania kapitałem i zastanowimy się nad najważniejszymi założeniami inwestowania aktywnego, a także nad sytuacjami, w których sprawdza się ta strategia.

Czym jest inwestowanie aktywne?

By zrozumieć inwestowanie aktywne należy przyjrzeć się hipotezie rynku efektywnego, której zrozumienie jest kluczowe do wybrania właściwej strategii inwestycyjnej. Zgodnie z wspomnianą teorią aktualne ceny papierów wartościowych odzwierciedlają ich faktyczną wartość. Innymi słowy, obecnie na rynku nie ma przecenionych czy niedocenionych aktywów, a zatem przewidzenie ich przyszłej ceny na podstawie analizy kursu czy innych wskaźników jest zwyczajnie niemożliwe, a zatem inwestowanie aktywne nie ma najmniejszego sensu. Warto jednak zauważyć, że hipoteza rynku efektywnego pozostaje hipotezą, czyli niepotwierdzonym twierdzeniem, o prawdziwość którego wciąż trwa spór wśród ekonomistów. A zatem inwestowanie aktywne z czysto ekonomicznego punktu widzenia jest kontrowersyjną kwestią. Porzućmy jednak na chwilę naukowe dywagacje i przyjrzyjmy się praktyce. Czy na rynku można znaleźć inwestorów, którzy dorobili się majątku na inwestowaniu aktywnym? Jak najbardziej tak, a ich liczba jest zaskakująco wysoka.

Czy warto zdecydować się na inwestowanie aktywne?

Wiemy już, że na inwestowaniu aktywnym da się skutecznie pomnożyć posiadany kapitał. Jednak jak można się upewnić, że jest to strategia adekwatna do waszych celów i środków? Cóż, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale inwestowanie aktywne zabiera dość dużą ilość czasu (w końcu analiza rynku oraz handel akcjami to dość czasochłonne zajęcia), a także wymaga dobrego zrozumienia wykresów i danych statystycznych. Jeżeli zdecydujecie się na tę strategię, warto zwrócić uwagę na wybór właściwej platformy inwestycyjnej do handlu papierami wartościowymi. Inwestowanie aktywne zakłada ciągły obrót akcjami, dlatego szczególnie istotna jest wysokość prowizji oraz zniżki na daytrading – tutaj znajdziecie więcej informacji na temat przykładowych różnic pomiędzy opłatami w jednej z najpopularniejszych platform.

Ostatecznie wybór strategii zarządzania waszym portfolio zależy przede wszystkim od was, a my zachęcamy do rozważnego dysponowania kapitałem i pamiętania o ryzyku straty części lub całości środków, co może nastąpić niezależnie od preferowanej formy inwestowania.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.